Вступ
Людина, яка раніше не стикалася з теплотехнікою, при виборі водонагрівача точно задалася питанням: який все ж таки бойлер вибрати, проточний, накопичувальний чи бойлер непрямого нагріву? В цій статті ми постараємось відповісти на це питання, торкнемося поняття водонагрівача як пристрою, обговоримо плюси та мінуси перерахованих принципів дії.
Читайте також: Відмінності, переваги та недоліки сухих і мокрих тенів водонагрівачів.
Що таке “водонагрівач”?
Для розуміння суті питання, давайте розглянемо головного “учасника” даного матеріалу, і відповімо на питання “чим є водонагрівач”.
“Водонагрівач – пристрій для підігріву води в локальній системі гарячого водопостачання. Для нагріву води водонагрівач використовує рідке, тверде або газоподібне паливо, електроенергію або теплоносій від зовнішнього джерела енергії”[1].
В даній статті ми розберемо особливості накопичувальних та проточних водонагрівачів, а також особливості водонагрівачів непрямого нагріву, на прикладі моделей ТМ “Atlantic”.
Читайте також: Історія виникнення перших водонагрівачів.
Накопичувальний водонагрівач
Водонагрівач накопичувального типу являє собою бак (для накопичення води) з розміщеним всередині теном (який відповідає за нагрів рідини всередині бака).
Торговою маркою “Atlantic” представлені водонагрівачі з наступними основними характеристиками:
- об’єм бака: від 10 до 300 л;
- вид тену: “сухий” або “мокрий”;
- потужність тена: від 1 до 3 кВт;
- бойлери різної форми, з різними типами монтажу та різним типом керування.
Перевагами даного приладу можна назвати:
- невелике навантаження на електромережу (в порівнянні з водонагрівачами проточного типу);
- температура води в баці може досягати 65°С (проточні моделі не можуть “похизуватися” такими показниками);
- здатний працювати на декілька точок водорозбору.
Недоліками є:
- габарити таких баків, які займають досить багато місця;
- так як бак має певний об’єм – треба чекати деякий час, щоб вода знову нагрілася до необхідної температури;
Також, є моделі, вода в яких нагрівається за допомогою “змійовика”, і називаються вони водонагрівачами непрямого нагріву. Даний змійовик наповнений рідиною, яка нагрівається від системи опалення, що є доволі зручним способом нагріву води в зимову та осінню пори року, так як значно знижує видатки на нагрів води в баці. Такі баки також можуть бути додатково обладнані електричним теном, для нагріву води в літню та весняну пори року.
Проточний водонагрівач
Проточний водонагрівач не має баку, в якому накопичується рідина. Вода проходить через колбу, в яку поміщений електричний тен.
З цього виходить головна його перевага – безперебійний доступ до гарячої води. Але є й інший “бік медалі” – високе навантаження на електромережу. Також, в “плюси” даного типу водонагрівачів можна зарахувати компактні розміри та ціну (проточні моделі коштують дешевше накопичувальних).
До вищезгаданого “мінусу” про високе навантаження на електромережу додамо:
- залежність від температури води, яка подається у водонагрівач. Адже, якщо вода буде досить холодною (особливо у зимовий період), то вода на виході буде не гарячою, а просто теплою.
(напр.: дельта нагріву води проточними водонагрівачами Atlantic Generation M777 (MP) при протоці 5 л/хв становить 30 °, а дельта нагріву при протоці 7 л/хв становить 20 °С);
- так як навантаження на електромережу доволі велике – необхідно прокласти силовий кабель;
- деякі моделі розраховані лише на 1 точку розбору воды.
ТМ “Atlantic” представляє моделі з такими характеристиками:
- потужність тена: від 5,5 до 10,5 кВт;
- напірні/безнапірні;
- матеріал нагрівальної колби: пластик або мідь;
- кількість точок розбору води: до 2 (макс. 3).
Висновок
Кожний з типів водонагрівачів має як свої беззаперечні переваги, так і можливі недоліки. В даному матеріалі ми не намагалися схилити Вас до вибору якоїсь певної системи, адже кожна з них з’явилася на ринку відповідно до запиту споживача. Головні параметри, які слід врахувати при виборі водонагрівача, це кількість користувачів, частота відключення централізованої подачі гарячої води, кількість місця, відведеного для монтажу водонагрівача та гарантія виробника на робочий бак (ТМ “Atlantic” надає гарантію до 8 років). Вибір, звичайно, за Вами. Ми лише спробували надати Вам вичерпну інформацію та відповіді на можливі запитання.